داستان ناربوم

درباره ناربوم
داستان ناربوم | با عشق در کنار کشاورز و هنرمند منطقه

ما خیلی دوست داریم تا شما هم راجب ناربوم بدونید ، اینکه از کجا و با چه هدفی شروع شد،اینکه چه سختی هایی رو مردم منطقه ما تحمل می کنند و هزاران مورد دیگه که بعدا، توی وبلاگمون  خیلی کامل تر براتون مینویسیم. 

ما در این صفحه برای شما از داستان ناربوم میگیم.داستانی که پراز حس امید و عشقه، لطفا تا پایان این داستان همراه ما باشید. 

بهتره کمی با هم آشنا بشیم...

ما دوتا کشاورز زاده ، اهل خراسان جنوبی ، شهرستان فردوس (علی اهل روستای گستج و امین اهل روستای نرم) هستیم.
پدربزرگامون همه کشاورز و مادربزرگامون همه قالی بافن و این میراث  و هنر ، به پدرامون و مادرامون هم رسیده و تمام سختیای این کار و هنر رو با تمام وجودمون درک و هر روز تجربه میکنیم (ماهم میراث پدربزرگامون رو گرفتیم).

ما همیشه به چشمای خودمون دیدیم که افرادی حاصل دست رنج پدرا و مادرانمون  رو بسیار ارزون خریدن و با قیمت خیلی زیاد به دست شما رسوندن ، دست رنجی که حاصل سال ها تلاش و زحمات پدران و مادرانمون بوده (که بعدا راجب این سختیا باهم صحبت خواهیم کرد.)

قبلانا همیشه به خودمون میگفتیم چرا ؟ چرا باید پدربزرگامون و پدرامون با تمام سختی ها و زحماتی که میکشن ، دست رنج خودشون رو با قیمت خیلی پایین  به فرد یا افرادی بدن که بدون هیچی زحمتی اون رو چندین برابر به شما عزیزان بفروشن. یا چرا مادربزرگامون و مادرامون قالی ها و گلیم هایی که حاصل سال ها تلاش و ضعیف شدن چشمشون بوده رو به مبلغ ناچیزی به چنین افرادی بفروشن.

اما چندسالی هست که درک کردیم  جواب این چرا ها رو….. از طرفی سختی های روز افزون زندگی و از طرف دیگه ترس از فروش نرفتن و خراب شدن این محصولات که زحمات زیادی براش کشیده شده بود به اجبار پدران و مادران مارو مجبور به فروش دست رنج خودشون کرده.

خب ، اینجا بود که من (علی) و امین دست برادری دادیم و گفتیم باید واسطه هارو حذف کنیم و باید دست رنج پدران و مادرانمون رو به دست شما عزیزان برسونیم ، و اینجا نقطه شروع ناربومه.

بیشتر راجب منطقه و مردم ما بدونید...

دوست داشتیم قبل اینکه بیشتر راجب داستان ناربوم بگیم ، یکم راجب منطقه و مردممون صحبت کنیم ، البته بعدا تو بخش وبلاگمون ،خیلی دقیق و جذاب ،شمارو با منطقمون ، رسم و رسومات  و غذاهای باحالمون و … آشنا خواهیم کرد.

از جنبه تاریخی منطقمون شروع میکنیم:

خیلی قدیما (زمان پدربزرگامون یا شایدم باباپیر هامون )  اسم شهر ما تون بود اما از سال 1308 اسمشو گذاشتن فردوس ، شهر ما قدمت زیادی داره ، از شهر ما حتی در کتیبه های داریوش هخامنشی با عنوان استاگارتیه یاد شده (که نویسندگان قدیم ،ساکارتیا ثبت کرده اند) که با پیدا شدن مجسمه ی سنگی در منطقه ی گوند باغستان فردوس ، قدمت شهر ما رو به 5000 سال قبل از میلاد برگردوند.(که بعدا مقاله اشو براتون میذاریم تا راجبش بیشتر بدونید.)

داستان ناربوم
پیکره سنگی 5000 ساله فردوس | ناربوم

اولین کتابی که توش از شهر ما نام برده شده اشکال‌العالم جیهانی ، متعلق به قرن چهارم هجریه، که از شهر ما به عنوان شهری آباد و بزرگ یاد کرده‌ ، یا مقدسی ، جغرافی‌دان قرن چهارم درباره ی شهرما میگه :

آباد و پرجمعیت است، مردم جولاهه کار هستند، دانشمندان بزرگ نیز دارد. دژی دارد جامعش در میان شهر است. از کاریزی که در جامع ظاهر می‌شود می آشامند.

مقدسی

و یا ناصر خسرو قبادیانی تو کتاب سفرنامه اش اینجوری میگه:

شهر تون شهر بزرگ بوده‌است اما در آن وقت که من دیدم اغلب خراب بود و بر صحرایی نهاده‌است و آب روان و کاریز دارد و بر جانب شرقی باغ‌های بسیار بود و حصاری محکم داشت. گفتند در این شهر چهارصد کارگاه بوده‌است که زیلو بافتندی و در شهر درخت پسته بسیار بود در سرای‌ها و مردم بلخ و تخارستان پندارند که پسته جز بر کوه نروید و نباشد.

ناصرخسرو قبادیانی

و کلی از بزرگان تاریخ ، که تو یه فرصت  تو وبلاگمون همشو میگیم.

شاید براتون جالب باشه که بگم ، هنوزم مردم ما ، به خصوص قدیمی تر ها تو زمینه های بافندگی مثل: قالی بافی ، گلیم بافی ، نمد بافی ، تو بافی ،پخل بافی و….کار میکنند(میدونم که ممکنه خیلی از این چیزارو ندونید، ما سرفرصت راجبش حسابی توضیح میدیم)

خب درسته که هنوز بعضی از قدیمیا این هنرشونو ادامه دادند اما روز به روز این فعالیت ها داره کمرنگ میشه و کم کم داره ، فراموش میشه.(حقی بر گردن ناربوم)

اگه بخوام یه جمع بندی کنم جنبه تاریخی منطقه مونو ،باید بگم که :تو تاریخ پر رمز و راز منطقه ما چه داستان ها که به سر قدیمی های ما نیومده ، از قتل عام مغول گرفته تا یورش تاتار ها و حمله اعراب و یکی از تلخ ترین اتفاق ها در سده ی اخیر بوده و اون هم زلزله سال 1347 که بخش زیادی از تاریخ و تمدن این دیار رو در دل خاک دفن کرد، که خیلی از این اتفاقا برای ما نا آشناست و اطلاعاتی ازش نداریم.( حقی بر گردن ناربوم)

داستان ناربوم
زلزله سال 1347، شهرستان فردوس | ناربوم
داستان ناربوم
مردم بی آلایش منطقه فردوس | ناربوم

مردم بی آلایش منطقه ما...

دلمون میخواد یک راجب مردممون حرف بزنیم تا شما هم بهتر با ما آشنا بشید:

منطقه ما ، یه منطقه ایه که بخش زیادیش کویری و کوهستانیه، و این باعث شده مارو آدم های سختکوش و با خلق و خوی گرم کویری بار بیاره ( البته اینم بگم که وقتی میگم ما منظور ، مردم منطقه ماست) ، آدم هایی که به کم قانع ایم ، ولی هیچوقت دست از تلاش برای زندگی خودمون و آبادانی شهر و روستای قشنگمون برنمیداریم،یعنی دوست داریم هر تلاشی که میکنیم اگر سودی داشته باشه ، اون رو با مردممون قسمت کنیم.

میخوام یکم ، شمارو با حال و هوای خونه هامون آشنا کنم…

قدیما خوب یادمونه که پدربزرگ، مادربزگامون اول صبح سپند دود میکردند و دم در میذاشتن، هیچوقت نمیشد که در خونه ای ، به روی مهمون بسته باشه ، غریبه و آشنا نداشت 

همه تو خونه هامون آشنا بودند برای ما  و هرچی داشتیم و نداشتیم فراهم میکردم و کنار همدیگه از روزمون لذت میبردیم. ناربومم همینطوره ، اینجا خونه ی شماست، ما درشو به روی شما عزیزامون باز میذاریم و دوست داریم این سنت قشنگ رو حالا به شکل دیگه ای زنده کنیم.

تو شهر و روستای منطقه ما ، پسرا  از همون بچگی با کار و کشاورزی آشنا میشن و دخترا با قالی بافی و بافندگی ، و در کنار پدر و مادرشون شروع به کار میکنند، برای  همین هم ما از این قاعده مستثنی نبودیم و دار قالی معمولا تو همه خونه های برپا بود.

مادرای ما تمام بچگیشون رو قالی بافتند و فرصتی برای بازی کردن نداشتن و تنها دلخوشیشون عروسک های پارچه ای بود که خودشون درست میکردند و هیچ خبری از باربی و کیتی نبود.اما لذت درست کردن هر عروسک انقد زیاده که ما یکی از فعالیتامونو ،تلاش برای به اشتراک گذاشتن همین لذت ها گذاشتیم.

مردم خون گرم منطقه ما در حال بلنداو | ناربوم

محصولات ما...

اگه بخوام راجب محصولات منطقمون صحبت کنم باید ساعت ها راجبش حرف بزنم ،اما ناربوم کارشو با محصولات زیر میخواد شروع کنه و آروم آروم ، محصولات دیگه رو اضافه میکنیم.اولین محصولمون زیورالاتیه که  با سنگ های عقیق شجر(که خاص منطقمونه) ساخته میشه و جذا از جنبه قیمتیش ، جنبه درمانی هم داره(که بعدا راجبش توضیح میدیم)
دومین محصولمون یا بهتره بگم محصولاتمون ، محصولات کشاورزیه ، از زعفرون درجه یک و خاص منطقمون که سطح خیلی بالای داره(علت این سطح بالارو ،حتما میگیم ) گرفته تا بادوم و پسته عالی منطقمون (البته اینم بگم که این بخش خیلی گسترده است ، اما شروع ما با این محصولاته)
سومین محصولمون که مختص خودمونه و خیلی جذابه محصولات کوهیه که به دست طبیعت ایجاد میشه و انسان هیچ نقشی در تولیدش نداره مثل دمنوش های کوهی که به دست بومی های روستاها جمع آوری میشه و کلی محصول دیگه که آروم آروم به ناربوم اضافه میشه.

 

خب حالا چرا محصولات ناربوم...

کشاورزی:

اگه بخوام راجب ویژگی محصولات کشاورزیمون توضیح بدم باید راجب نحوه ی تولیدش باهم صحبت کنیم. اما بهتره اینو اول بگم، که ما اومدیم محصولات کشاورزیمونو به دو دسته اصلی تقسیم کردیم :1. محصولات کوهی که بدون دخالت انسان تولید میشه (مثل دمنوش های کوهیمون) 2. محصولات ارگانیک که با آب چشمه و بدون کود شیمیایی تولید میشه(تو منطقه ما اکثرا از کود های حیوانی استفاده میکنند).

محصولات کشاورزی منطقه ما کاملا سنتی کاشته میشه ، از شخم زدن زمین با دست و گاو آهن گرفته تا آبیاریش، منطقه ما پراز چشمه های معدنی و قناته و اکثر این محصولات با آب چشمه و قنات آبیاری میشن و این یه ویژگی خاص محصولات کشاورزی ناربومه.

زعفران ناربوم
زعفران درجه یک فردوس | ناربوم
عقیق درجه یک ناربوم
عقیق شجر فردوس | ناربوم

سنگ های عقیق:

منطقه ما یه بخشش کویری ، و یه بخششم کوهستانی ،چیزی که خیلی جالبه اینه که تو صحراهاشم پره نعمت خداوندیه، یکی از این نعمت ها که اخیر پیدا شده ، سنگ های عقیق شجر بهاری ، پاییزی و شجر هفت رنگه ، البته منطقه ما یکی از عجایبش اینه که تو همین منطقه، حتی اورانیوم هم پیدا شده ! که نشون میده که منطقه غنی از نعمات خداونده ، اما باز متاسفانه همین جا میبینیم که فرد یا افرادی تلاش و زحمات هنرمندان این رشته رو با قیمتی خیلی پایین میخرند و چندین برابر قیمت به شما عزیزان میفروشن و ناربوم میخواد راهی بشه برای اینکه جولان این افراد رو در حد توانمون بگیریم و بتونیم سنگ ها و زیورالات خاص منطقمونو رو بدون واسطه به شما معرفی و به دست شما برسونیم.

صنایع دستی:

همینطورکه گفتیم (و همینطور طبق گفته ناصر خسرو ) از قدیم ،صنایع دستی مانند بافندگی پارچه و گلیم و قالی  ، تو منطقه ما رواج زیادی داشته ، که متاسفانه داره کمرنگ و کمرنگ تر میشه ؛اما ما میخوایم این هنرهارو زنده کنیم و شمارو هم باهاشون آشنا کنیم. البته اینم بگما که تو منطقه ما سازندگان و نوازندگان ساز مقامی و محلی دوتار رو هم داریم که کلی درموردشون باهاتون حرف داریم که پدربزرگا و مادربزرگای ما در کناره دار قالی به صدای این ساز محلی گوش میکردن و توی شب نشینی های طولانی، شب های زمستون ، دورهمی های خوش نوایی داشتند و در ساخت این ساز هم در این منطقه اساتید متبهری فعالیت دارند. اما توی صنایع دستی دیگه هم فعالیت زیاده که انشالله اون هارو مرحله به مرحله معرفی خواهیم کرد

گردشگری

ما با اینکه شهر کوچیکی هستیم اما جاذبه های گردشگری زیادی رو در کنارمون داریم،که شوربختانه با تلاش های صورت گرفته ، بازم اصلا مردم کشور اونجوری که باید باهاش آشنا نشدند،که اگه چند تا رو بگم شمام از تعجب شاخ درمیارین.به عنوان مثال:

گیاهان دارویی بی نظیر و مردم خونگرم و همراهی که تو کمتر جایی دیده میشه

همه و همه اینها مارو بر اون داشت که کارمون رو با توکل به خدا و با نیم نگاهی به معرفی بهتر این نعمت های خدادادی ، شروع کنیم و برای همین سعی میکنیم در کنار عرضه محصولات ، بخشی از فرهنگ و تمدن شهرمون رو به خانه شما بفرستیم.

اهداف ما

میدونین چیزی که مارو نگران می‌کنه رشد بیش از حد مهاجرت از شهرستان و روستاس ، به طوری که اکثر جوون های تحصیل کرده دارن یواش یواش عرصه رو خالی میکنند و این به معنی خالی موندن فعالیت های بومی و محلی منطقه اس ، کوچکترین کار این بود که نشون بدیم که تو همین شهرستان و تو این هم شرایط هم میشه کارهایی رو انجام داد که نه تنها باعث رشد و حرکت اقتصاد منطقه بشه ، بلکه الگویی بشه برای تک تک جوون ها که وارد عرصه بشند و با تلاش و پشتکار ، روستا ، شهر و کشور مون رو بسازند.

همتون میدونید که کشاورزی چه کار سختیه،(مثل بزرگ کردن یه فرزند میمونه)و حالا ترس از بین رفتن محصول ، ترس سرمازدگی و اینم اضافه کنید که محصولتون رو فردی یا افرادی بیاد با قیمت خیلی ارزرون ازت بخره و تو نتونی هیچ کاری بکنی و تمام امید ها و آرزو هایی که داشتی برای زندگی دچار چالش بشه ، این کم ترین کاریه که بر گردن ماست که ما در حد توانمون بتونیم با ایجاد این بازار نقش کوچکی داشته باشیم

همونطور که گفتیم یکی از فعالیت های قدیمی که ایجا انجام میشده بافندگی ، قالی بافی ، گلیم بافی ، نمد بافی ، تو بافی ،پخل بافی و … بود که کم کمک داره به دست فراموشی سپرده میشه واین هنرمندان ما نتونستند محصولشون رو به بازار برسونن و معرفی کنند ، ما با ایجاد این پلتفرم  در تلاشیم تا این هنر رو زنده کنیم ، نه تنها هنر ، بلکه به سایر هنر هایی که داره به دست فراموشی سپرده میشه جون تازه ای ببخشیم ، امید داریم که تو این راه همراهی و حمایت شما رو با محصول با کیفیتمون جذب کنیم و با اینکار هنرمند منطقه مونو دلگرم کنیم ،که هنرمند بتونه رزرق و روزی حلال خودشو رونق ببخشه و سر سفره زندگیش با دلی خوش بشینه.

در راستای همین اهداف ، برای اینکه فعالیتامون در مسیر قوانین کشورمون قرار بگیره ما اومدیم یه شرکت ثبت کردیم با نام دست آفرید های نگارین با برند تجاری ناربوم ، تا بتونیم اهدافمون رو بهتر و سریع تر به نتیجه برسونیم.

و در پایان ؛ همیشه دنبال گمشده ای میگشتیم که انگار مارو صدا میزنه و از ما میخواد که اون رو به هر زبانی پیدا کنیم و به دست آیندگان برسونیم ،پرسون پرسون در جستجوی خودمون بودیم که در مسیر این اتفاق راهی به ذهنمون رسید تا عشق و دلبستگی خودمون رو با شما درمیون بذاریم و با اینکار تون از یادرفته رو دوباره در صحنه ی یاد های خود زنده کنیم.

خب قبل خداحافظی بهتره بگم چرا اسممونو گذاشتیم ناربوم ، نار توی گویش محلی همون اناره و بوم به معنی سرزمین در نظر گرفته شده تا بشه سرزمین انار های دلخون.

از اینکه با داستان ناربوم همراه ما بودید ، ازتون ممنونیم.

ناربوم

بستن
مقایسه