سنگ عقیق چیست؟

سنگ عقیق !!؟

عقیق (به انگلیسی: agate) از دسته سنگ های ارزشمند و نیمه قیمتیه که از خانواده ی کوارتز ها به حساب میاد. ازعقیق توی کتاب های قدیمی به عنوان سنگ مقدس یاد شده و خواص درمانی زیادی برای اون ثبت شده. توی اسناد تاریخی استفاده از سنگ های عقیق در تاج و تخت پادشاهان مورد توجه بوده. این سنگ تو کشور هایی چون یمن، هند، چین و ایران یافت میشه.

عقیق بین جواهرات به جواهر درجه دوم مشهوره و بخاطر وجود اکسید های فلزی این سنگ، رنگ های مختلفی داره. رنگ های اون از سفید و خاکستری و سیاه تا قرمز و سبز و آبی پیدا میشن.

این نوع سنگ تنوع زیادی داره و از مزیت هاش میشه به تنوعش اشاره کرد. در کنار تنوعی که داره، منبع انرژی هایی مثل آرامش، زندگی، اشتیاق و سلامتی هم هست.

سنگ عقیق چیست؟

سنگ های عقیق حدودا با 30 نوع و رنگ مختلف در طبیعت پیدا میشن. اگر یک برش عمودی از سنگ عقیق داشته باشیم داخلش به صورت لایه لایه است. هرچند که بین لایه ها ناخالصی دیده می شود ولی همون ناخالصی ها باعث ایجاد طرح های زیبایی شده که بعضی اوقات طرح های گیاهان، حیوانات یا منظره ها از نمای سنگ های عقیق پیدا میشن. ترکیب شدن این نا خالصی ها و لایه های متنوع با رنگ های مختلف علاوه بر اینکه این سنگ رو ارزشمند تر می کنه اسم های مختلفی هم براش ایجاد میکنه مثل: عقیق نواری، ژئود، عقیق آتشین ، عقیق منظره و عقیق شجر

خواص سنگ عقیق

مثل سنگ های دیگه ای که محققان کشف کردن، این نوع سنگ هم، خواص زیادی داره. زمان های قدیم راجع به سنگ عقیق باور هایی وجود داشته که بعضی از افراد هنوز هم بهشون پایبند هستن. برخی از این خواص کشف شده رو محققان به اثبات رسوندن ولی بعضی هاشون فقط در حد یک تئوری باقی موندن.

این گوهر یکی از قدیمی ترین سنگ های باستانی، شفابخش و بخت آوره. باعث افزایش توانایی جسمی و ذهنی همچنین افزایش تمرکز میشه. در عهد قدیم از سنگ عقیق برای محافظت از بلایای طبیعی مثل طوفان و رعد و برق استفاده می شده. عقیق برای رشد گیاهان و افزایش روزی نیز مفیده و کاربرد داشته.

توی متون باستانی ذکر شده که جادوگران قدیمی به عنوان طلسم یا برای رفع طلسم از این سنگ استفاده می کردن. بعضی از روایات مذهبی مربوط به دین اسلام هم به استفاده از عقیق به عنوان افزایش دهنده رزق و روزی توصیه کرده. احادیث مختلفی برای توصیه مسلمانان به استفاده از انگشتر عقیق یمانی توی دست راست نیز وجود داره.

تاریخچه سنگ عقیق ایران

سنگ عقیق نوعی کانی کلسدونی هست که با ظاهر نواری و ماهیت نیمه شفافش شناسایی میشه. این یه سنگ قیمتی محبوبه که قرن ها تو جواهرات، اشیاء تزئینی و حتی به عنوان سنگ شفابخش استفاده می شده. تاریخچه این سنگ رو می توان به دوران باستان ارتباط داد که تو نقاط مختلف جهان از جمله ایران یافت شده.

در ایران هزاران ساله که از عقیق استفاده میشه و نقش مهمی تو فرهنگ و تاریخ کشور برای خودش دست و پا کرده. ایرانیان باستان این سنگ رو بسیار ارزشمند می دونستن و معتقد بودند که این سنگ دارای خواص درمانی بوده و می تونه ازشون در برابر ارواح شیطانی محافظت کنه. اونا همچنین از سنگ عقیق برای ساخت جواهرات، اشیاء تزئینی و حتی سلاح استفاده می کردن.

یکی از معروف ‌ترین نمونه ی سنگ های عقیق ایران، استوانه کوروش کبیره که استوانه‌ ای سفالیه که فرمان کوروش کبیر، بنیان‌گذار شاهنشاهی هخامنشی روی آن نقش بسته. این استوانه از سنگ با جنس عقیق ساخته شده و یکی از مهم ترین آثار تاریخ ایران به شمار می ره.

عقیق در بقیه ی نقاط جهان از جمله آفریقا، اروپا و آمریکای جنوبی نیز پیدا میشه. در مصر باستان از این سنگ برای ساخت طلسم و سایر اشیاء تزئینی استفاده می شده و اعتقاد به این داشتن که این سنگ خواص درمانی داره. یونانی ها و رومی ها هم برای سنگ های عقیق ارزش قائل بودن و ازش برای ساخت جواهرات و اشیاء تزئینی استفاده می کردن.

قرن نوزدهم که اومد، سنگ های عقیق توی ایالات متحده رایج شد و ازش برای ساخت جواهرات و سایر اشیاء تزئینی استفاده می کردن. همینطور تو ساخت ساختمان هایی مثل ساختمان کنگره ایالتی کلرادو استفاده شده.

حالا هم سنگ عقیق هنوز ارزش بالایی داره و به روش های مختلف مورد استفاده قرار می گیره. از سنگ های عقیق برای ساخت جواهرات، اشیاء تزئینی و حتی به عنوان سنگ شفا بخش استفاده می شه. همچنین تو ساخت و ساز ساختمان ها استفاده می شه و به خاطر دوام و زیباییش مورد توجه قرار گرفته میشه.

برای پایان، تاریخچه سنگ های عقیق تاریخی طولانی و جذابه که هزاران داستان و فرهنگ های مختلف رو توی خودش جا داده. از ایران باستان تا آمریکای امروزی، این سنگ ها نقش مهمی توی تاریخ بشر داشته و همچنان به دلیل زیبایی و تطبیق پذیریش ارزشمند مونده.

نویسنده: نرگس آناهید
استودیو ناربوم
برچسب‌ها:,
  • ناربوم
  • 13 اردیبهشت 1402
  • 192 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...