انواع سنگ عقیق، عقیق شجر، عقیق سلیمانی

انواع سنگ عقیق

انواع سنگ عقیق، عقیق شجر، عقیق سلیمانی

عقیق چیست: عقیق (به انگلیسی: agate) از دسته سنگ های ارزشمند و نیمه قیمتیه که از خانواده ی کوارتز ها به حساب می آد. سنگ عقیق بین جواهرات به جواهر درجه دوم مشهوره و بخاطر وجود اکسید های فلزی این سنگ، رنگ های مختلفی داره. رنگ های اون از سفید و خاکستری و سیاه تا قرمز و سبز و آبی پیدا میشن.

سنگ عقیق تنوع زیادی داره و از مزیت هاش میشه به تنوعش اشاره کرد. در کنار تنوعی که داره، منبع انرژی هایی مثل آرامش، زندگی، اشتیاق و سلامتی هم هست.

سنگ های عقیق حدودا با 30 نوع و رنگ مختلف در طبیعت پیدا میشن. اگر یک برش عمودی از سنگ عقیق داشته باشیم داخلش به صورت لایه لایه است. هرچند که بین لایه ها نا خالصی دیده می شود ولی همون نا خالصی ها باعث ایجاد طرح های زیبایی شده که بعضی اوقات طرح های گیاهان، حیوانات یا منظره ها از نمای سنگ عقیق پیدا میشن. ترکیب شدن این نا خالصی ها و لایه های متنوع با رنگ های مختلف علاوه بر اینکه این سنگ رو ارزشمند تر می کنه اسم های مختلفی هم براش ایجاد میکنه مثل: نواری، ژئود، آتشین و عقیق منظره و…

برای آشنایی بیشتر با سنگ عقیق ، میتونید از مقاله زیر استفاده کنید:

سنگ عقیق چیست؟
سنگ عقیق !!؟ عقیق (به انگلیسی: agate) از دسته سنگ های ارزشمند و نیمه قیمتیه که از خانواده ی کوارتز ها به حساب میاد. ازعقیق توی کتاب های قدیمی به عنوان سنگ مقدس یاد شده و خواص درمانی زیادی برای اون ثبت شده. توی اسناد تاریخی استفاده از سنگ های عقیق در ...
  • ناربوم
  • 13 اردیبهشت 1402

انواع سنگ عقیق

بخاطر تنوع زیاد ترکیبات عقیق، دسته بندی های زیادی هم برای انواع سنگ عقیق ایجاد شده. سنگ های عقیق رو میشه از طریق ترکیبات شون، منطقه جغرافیایی استخراج شدن شون و یا نقش هایی که تو بافت شون پیدا میشه، به چند دسته تقسیم کرد. توی این مقاله عقیق های شناخته شده ی بازار که همه اسم های معروفی دارند رو معرفی می کنیم. 7 نوع مرسوم نگین عقیق شامل عقیق یمانی، سلیمانی، خراسانی، شجر، سیاه، عقیق شرف الشمس و دلربا هست.

عقیق سلیمانی:

عقیق سلیمانی با اسم باباقوری هم معروفه که نوع رگه دارِ عقیق یمانی محسوب میشه. علت گذاشتن اسم باباقوری روی این نگین، شکل چشم مانند و هاله اطرافش هست که توی سنگ دیده میشه. عقیق سلیمانی اسم های دیگه ای هم داره مثل خلنگ یا قلنج؛ خلنگ در زبان و ادبیات فارسی به معنی سیاه و سفیده.

معمولا از این سنگ با سنگ خوش شانسی یاد می شه و عامه ی مردم از این سنگ برای بخت نیک و دور شدن از چشم زخم استفاده می کنن.

عقیق یمانی(یمنی):

عقیق یمنی از مرغوب ترین و خواستنی ترین عقیق های توی بازار حساب میشه. رنگ سرخی داره و تقریبا شفافه و قابلیت انعکاس نور رو داره که ارزشش رو چند برابر بقیه نگین ها می کنه. طیف رنگی این نگین از نارنجی تا سرخ تیره رو شامل میشه.

یمن از اولین معادن کشف شده عقیقه و عقیق یمن از خلوص رنگی بیشتری نسبت به بقیه عقیق ها برخورداره.

به دلیل کیفیت بالای عقیق یمنی و روایاتی که راجع به استفاده ی ائمه از این عقیق وجود داره؛ قیمتش خیلی بیشتر از نگین های دیگه هست. این عقیق یک نوع منحصر به فردی داره که اغلب آقایان ازش استفاده می کنن.

عقیق خراسانی:

این عقیق هم شباهت های زیادی به عقیق یمنی داره ولی رنگ هاش به طور معمول زرد و نارنجی هست. عقیق خراسانی با طیف رنگی های زرد تا سرخ تیره و کبود رنگ و حتی سبز وجود داره.

عقیق شجر:

این سنگ از نوع سنگ های شیاری هست و اشکال داخل اون بخاطر وجود نا خالصی ایجاد شدن. به دلیل اینکه این نا خالصی ها طرح هایی مشابه گیاهان یا درخت ایجاد می کنن، این سنگ با اسم عقیق شجر شناخته میشه. اسم عقیق شجر بیشتر بین اعراب رایجه و این عقیق تو ایران به نام عقیق خزه ای شناخته میشه.

ارزش مادی عقیق شجر به طرحی که روی سنگ عقیق ایجاد شده بستگی داره و هر چقدر این طرح زیباتر باشه قیمتش هم بیشتر میشه.

عقیق شرف الشمس:

رنگ این عقیق به طیف رنگ های زرد متمایل به نارنجی نزدیکه . عقیق شرف الشمس مشابه بقیه عقیق هاست ولی نحوه ساختش وجه تمایز اون محسوب میشه. معمولا زیر این نگین اسامی یا نقوشی حک میشه که به اعتقاد عموم مردم و بعضی از ائمه، نام های مبارکی هستن. افرادی مثل آیت الله بهجت و شیخ بهایی استفاده از این عقیق رو برای دوری از چشم بد و حسادت اطرافیان توصیه کردن.

عقیق سیاه:

عقیق اسود یا سیاه که گاها با اسم اونیکس شناخته می شه؛ همونطور که از اسمش مشخصه رنگ سیاه و شفافی داره و اغلب رگه های سفیدی بینش پیدا میشه. از خواص این عقیق به دور شدن انرژی های منفی و تقویت عملکرد بدن میشه اشاره کرد. همچنین گفته میشه که این سنگ اگر در طولانی مدت با بدن تماس داشته باشه باعث افزایش قدرت درونی فرد میشه.

عقیق دلربا:

عقیق دلربا یا Goldstone ظاهر خاصی داره، جوری که انگار بافت این نگین از اکلیل پوشیده شده و خب همین ویژگی دید هر بیننده ای رو جذب می کنه. عقیق دلربا زیر نور خورشید درخشش بشدت جذابی داره و این درخشش ثابت و همیشگیه.

استفاده از این عقیق به افراد توصیه میشه و طبق باور های قدیمی استفاده از عقیق دلربا، همونطور که از اسمش مشخصه باعث افزایش مهر و محبت بین دو نفر میشه.

  • ناربوم
  • 16 اردیبهشت 1402
  • 156 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...